Fiona z Mezouně

Chihuahua

nar./born 7.4.2015


 Fidži - malý šotek, který se stal součástí smečky naprosto samozřejmě, během několika hodin pobytu. Snaží se s Dori prát o místo vedoucí feny, s Tomíkem o jeho oblíbené hračky, s Rumbou a Viky se pere jen tak a naprosto nebere v úvahu, že holky váží 20x tolik než ona. Vlkodavce Irence klidně vleze celá do mordy, aby zjistila, zda jí mezi zuby nezůstaly nějaké zbytky jídla... Je to terénní čivava, která zvládá jakékoli výlety a miluje dobrodružství, přestože je nejmenší zvládne být v jednu chvíli prakticky všude.


 Eng:
A little rascal that became instantly a member of our pack. Within a few hours she was already well respected by fellow dogs. She's challenging Dori to become an alpha female, she's fighting with Tomas over his favorite toys and with Rumba and Viky she fights just for the hell of it -  it seems like she doesn't realize they are 20times heavier than she is.
She climbs into Irish wolfhound Irena's mouth to see if she left out some food in between her teeth.
She's an outdoor Chihuahua and enjoys every kind of a trip or walk. She loves adventure and despite the fact that she's a smallest she is always all around the place.

Vyhledávání

Kontakt

NORD BOHEMIA SHERAM KENNEL Andrea a Pavel Marešovi
Nové Hraběcí 41
Šluknov
40777
CZECH REPUBLIC
+420777019710
https://www.facebook.com
/NordBohemiaSheram/